Filtr produktů
Pružinové matrace
Na pružinové matrace se část české populace dívá s despektem a to hlavně starší generace, která si pamatuje staré pružinové matrace a jejich dřívější neduhy. Jednalo se hlavně protlačení pružin, praskání pružin a vrzání matrací.
Poslední desetiletí dochází v západní Evropě k velkému návratu k pružinovým matracím a jejich prodej je vyšší než prod...
Na pružinové matrace se část české populace dívá s despektem a to hlavně starší generace, která si pamatuje staré pružinové matrace a jejich dřívější neduhy. Jednalo se hlavně protlačení pružin, praskání pružin a vrzání matrací.
Poslední desetiletí dochází v západní Evropě k velkému návratu k pružinovým matracím a jejich prodej je vyšší než prodej pěnových matrací. Díky kombinaci nových typů pružinových koster a široké škále nových a ušlechtilých polyuretanových pěn používaných na vrchní vrstvy pružinových matrací došlo ke spojení výhod pružinových a pěnových matrací. Výsledkem jsou matrace, které mají dlouhou životnost, variabilní tvrdost, jsou pohodlné a mají vysokou vzdušnost .
Pružinové matrace a jejich dělení
Pružinové matrace lze rozdělit na matrace s pružinami BONELL a taštičkové matrace. Pružinová kostra BONELL má jednotlivé pružiny vzájemně propojené spirálovou pružinou, mají většinou střední až vyšší tvrdost. Jsou-li pružiny vyrobeny z drátu o průměru 2,2 mm a vyšším, je zde mizivá pravděpodobnost prasknutí pružiny. Taštičkové matrace jsou vyrobeny z pružin umístěných do textilních pouzder (taštiček) a vzájemně jsou tyto taštičky spojeny. Na trhu jsou taštičkové kostry se třemi, pěti i sedmi zónami tvrdosti. To znamená, že jsou použity taštičkové pružiny rozdílných tvrdostí, čehož je docíleno rozdílným průměrem drátu pružiny. Takováto taštičková kostra má v oblasti pánve tvrdší pružiny a v oblasti hlavy a nohou měkčí pružiny.
U všech pružinových matrací jsou velmi důležité vrchní vrstvy matrace. Kvalita těchto vrstev určuje životnost matrace. Chce-li výrobce nabídnout měkčí pružinové nebo taštičkové matrace, je třeba zhotovit silnější vrchní vrstvy z různě tvrdých materiálů. Pro změkčení pružinových matrací se používají paměťové pěny, latexové desky, nebo studené pěny nižší tvrdosti.
Pružinové matrace a jejich použití
Pružinovou matraci není vhodné umístit na lamelový, nebo laťový rošt, tyto podklady výrazně zkracují životnost matrace. V případě, že zákazník chce umístit matraci na lamelový či laťový rošt, tak doporučujeme na tento rošt dát v oblasti pánve (místo nejvyššího zatížení) sololitovou, nebo akulitovou desku. Pružinové matrace nedoporučujeme polohovat, matrace jednak nekopíruje rošt a také se zkracuje životnost matrace. Pružinové matrace je vhodné dodávat v celém formátu, jakékoliv ohýbání, případně stočení matrací degraduje vrchní vrstvy matrace.
Určité dilema vzniká při rozhodování zda do manželské postele umístit dvě, nebo jednu matraci. Obě varianty mají svá pro i proti. Matrace ve velkém formátu (např. 200x180 cm) jsou poměrně těžké, špatně se s nimi manipulije, potah matrace se málokdy vejde do běžné domácí pračky a sundavání a nandavání potahu je je fyzicky namáhavé. Máme-li dvě matrace v manželské posteli, tak zde může vzniknout mezera uprostřed lůžka, případně výšková nerovnost. Pružinové matrace jsou zakončeny polyuretanovým hranolem, který má jiné mechanické vlastnosti,než vlastní matrace. Tyto okraje matrací mají tendenci vytvářet zaoblení matrace a tím může vznikat zmíněná mezera, případně výšková nerovnost. Tento problém lze částečně eliminovat použitím matracové podložky.
Výhody a nevýhody pružinových matrací
Hlavní výhody pružinových matrací
- Dlouhá životnost matrace
- Vysoká vzdušnost matrace
- Pohodlné matrace
Hlavní nevýhody pružinových matrací
- Matrace nelze polohovat
- Vyšší hmotnost a tím horší manipulace s matrací
- Nelze použít na lamelový a laťový rošt